Kitap Yazarı:

Yayın Evi:Metis Yayıncılık

Dil:Türkçe

Sayfa Sayısı:181

Kitap Açıklaması:
İlk kez yayımlandığı 1983'ten günümüze defalarca baskı yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında Engin Geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: "Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar."

Son yirmi yılın dünyasındaki sosyal ve maddi değişimler düşünülürse, kirpilerin birbirine daha da çok ihtiyaç duyduğunu, her kirpinin bu ikilem karşısında kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden İnsan Olmak'ın bugün daha da güncel olduğunu söyleyebiliriz.

Kitap Hakkında Yorumlar

3 adet yorum yapılmış. Tümünü Gör
  • ,

    Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumaya başladım.Hem bişeyler öğretip hem de akıcı bir şekilde okuyabileceğiniz bir psikolojik roman tavsiye ederim.Yazarın diğer kitaplarınıda okumayı düşünüyorum.

  • ,

    Kişisel gelişim kitaplarının aksine size ne yapmanız gerektiğini değil, ne yaptığınızı anlatıyor. Kısacası kitabın isminden de anlaşılacağı gibi insan olmayı anlatıyor. Psikoloji de temel hususlardan birisi de insanın kendini tanımasıdır ve davranışlarına bir anlam kazandırmasıdır. Dolayısıyla kendini tanıyan bir insan çevresini ve diğer insanları da daha iyi tanır ve tüm bunlara objektif olarak bakmayı öğrenir. Eğer siz de kendinizi ve diğer insanları daha iyi tanımak istiyorsanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

  • ,

    İnsan üzerine harika çıkarımlar yapan bir kitap.

3 adet yorum yapılmış. Tümünü Gör

Yorum Yaz

Bu Kitabı Okuyanlar

Bu Kitabı Favori Kitaplarına Ekleyenler

X